На Вінниччині катастрофічно всихають хвойні ліси


Керівництво області б’є на сполох: на Вінниччині в останні роки масово всихають хвойні дерева. Явище уже набуло розмірів стихійного лиха і охопило ліси, парки і сквери. Причина – потепління, яке активізувало дію шкідників і хвороб. Локалізувати масштаби біди заважає недолуге законодавство. Доки на рівні держави у нього будуть внесені зміни, може пройти багато часу. А тому на регіональному рівні вирішено робити хоча б те, що можна, і що хоча б частково має вплинути на масштаби катастрофи. Про це в матеріалі кореспондента Vlasno.info

LISI 12 1

Починаючи з 2010 року в Європі масово всихають ліси. Причиною цього, кажуть експерти, є зміна клімату, підвищення температури повітря. Особливо страждають хвойні: сосна, ялина, модрина й інші.

—Внаслідок потепління і зменшення кількості опадів впав рівень грунтових вод, ялина не може набрати велику кількість води, аби виробити необхідну кількість живиці. Зазвичай за нормальних умов, коли короїд заселяє дерево, воно заливає його смолою і цим рятує себе. Сьогодні такої можливості у хвойних немає. І тому сосна і ялина почали масово всихати, — розповів начальник відділу оцінки впливу на довкілля, природних ресурсів та поводження з відходами Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА Дмитро Герус.

герус1 1

Лихо охопило всю Україну. Наприклад, на Волині масштаби всихання сосни і ялини сягають близько 40%. У Львівській області уже всохло більше 16% хвойних, на Чернігівщині — більше 14%, у Житомирській області — 13 тисяч гектарів. На Вінниччині, за даними ОДА, всохли 28% хвойних від загальної площі насаджень. І площа уражень короїдом щоденно зростає. За даним лісівників - якщо своєчасно не зрізати уражене шкідником дерево він заселяє від 30 до 170 дерев. Наочно це виглядає так: якщо на одному гектарі з’явилося кілька заселених типографом дерев, через тиждень вони окуповують територію, що дорівнює площі стадіону.

LISI 8 1

Найбільш ефективним методом боротьби в даній ситуації лісівники і екологи вважають санітарні вирубки.

— Для нас дуже показовим є досвід Білорусі. Там без проблем зносять хворе, заселене короїдом дерево. Причому, зрізати його чи ні, вирішує лісівник. Щойно він побачив ознаки ураження, дається команда і дерево зносять, разом з пеньком, з сухою підстилкою. Те, що можна використати на переробку деревини, використовують. Те, що не годиться для використання, спалюють, — розповів Дмитро Герус.

В Україні в цьому плані, за словами чиновника, все сумно і складно. Лісівникам і екологам доводиться чекати нерідко тижнями і місяцями, аби отримати дозвіл на знесення ураженого шкідниками дерево.

— У нас діють Санітарні правила і, відповідно до них, поки дерево не розсипеться, його рубати не можна. В нас поки розглянуть питання про його знесення, поки прийде дозвіл з Києва, тощо, проходить багато часу, на кожному кроці все впирається в бюрократичні перепони, — зауважив Дмитро Герус.

Аби спростити процедуру погодження на санітарні вирубки, Вінницька ОДА буде ініціювати звернення до Уряду. Аби прискорити поданий йому на розгляд проект постанови «Про внесення змін до Санітарних правил в лісах України». А також ініціюватиме удосконалення закону "Про правовий режим надзвичайного стану". Він надає додаткові механізми боротьби та протидії уражень лісових масивів.

LISI 5 1

Також, на регіональному рівні ОДА запланувала садити ліси змішаного типу, замість монокультурних насаджень. Досвід різнопородних лісів, кажуть фахівці, запобігатиме розповсюдженню шкідників. Бо, наприклад, той шкідник, що вражає хвойні, не чіпає листівні.

В числі порід, які будуть висаджуватися, лісові породи з південних областей України і акліматизовані екзотичні дерева. Це, зокрема, модрина європейська, сосна жовта, горіх чорний, клен татарський та інші.

Процентне співвідношення цих порід будуть визначати фахівці.

Боротися зі шкідниками Вінниччина планує шляхом обробки заготовленої деревини інсектицидами. Застосовуватиме і популярні в Європі феромонні пастки. Щоправда, це штука недешева, одна така пастка коштує 30 євро, а сам феромон для неї 5 євро. На усю область таких апаратів потрібно сотні, якщо не тисячі. Та й і українські науковці сумніваються в їхній ефективності.

lisi 1

фото: romlis.com.ua


Ще один із методів боротьби зі шкідниками Вінницька ОДА бачить у принаджуванні корисних комах і птахів.
До речі, великі сподівання на цей метод покладають й українські вчені. Зокрема, на думку науковців Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького Василя і Олени Бородавки значний вплив на розповсюдження шкідників можуть мати дятли, синиці, повзики, а також мишовидні гризуни, що знищують шкідників у лісовій підстилці, та хижі комахи – природних ворогів короїдів: чорнотілка соснова руда, блищанка чотирицяткова і каптурник. Ці вороги короїдів, кажуть вчені, можуть знищувати яйця шкідників, личинки, лялечки і навіть молодих жуків. На думку Василя і Олени Бородавки, найближчими роками ці хижі жуки стануть відчутним фактором зменшення шкідників лісу.

LISI 9 1

А Лабораторія захисту лісу вказаного НДІ ім. Г. М. Висоцького у співпраці з ДСЛП «Харківлісозахист» розпочала вирощування природних ворогів верхівкового короїда – мурахожука. Перших комах уже випущено у природу на Сумщині.

Читайте, також: У П’ятничанському парку Вінниці масово зрізають сухі дерева, замість них посадять нові

Фото: Сергій Білоус, romlis.com.ua


Джерело статті: “http://vlasno.info/politika/vlada/mistseva/item/27656-na-vinnychchyni-katastrofichno-vsykhaiu”